ATMEGA16-16MUR
8-bit Microcontrollers (MCU) AVR 128KB FLASH 4KB EE 4KB SRAM
product image
ATMEGA16-16MUR Picture
SeekIC No. : 00368572 Detail
ATMEGA16-16MUR: 8-bit Microcontrollers (MCU) AVR 128KB FLASH 4KB EE 4KB SRAM
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ATMEGA16-16MUR
Quick Details
Core : AVR Data Bus Width : 8 bit
Maximum Clock Frequency : 16 MHz Program Memory Size : 16 KB
Data RAM Size : 1 KB On-Chip ADC : Yes
Package / Case : MLF Mounting Style : SMD/SMT
Description
Processor Series :
Operating Supply Voltage :
Core : AVR
Program Memory Size : 16 KB
Data RAM Size : 1 KB
Maximum Clock Frequency : 16 MHz
Package / Case : MLF
Parameters:
Technical/Catalog InformationATMEGA16-16MUR
VendorAtmel
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size16K x 8
RAM Size1K x 8
Number of I /O32
Package / Case44-QFN
Speed16MHz
Controller SeriesATmega
Oscillator TypeInternal
PackagingTape & Reel (TR)
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size512 x 8
Core ProcessorAVR
Data ConvertersA/D 8x10b
Core Size8-Bit
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 5.5 V