ATMEGA325PV-10AU
8-bit Microcontrollers (MCU) AVR 32K FLSH 2K SRAM 1KB EE-10 MHZ 1.8V
product image
ATMEGA325PV-10AU Picture
SeekIC No. : 00368619 Detail
ATMEGA325PV-10AU: 8-bit Microcontrollers (MCU) AVR 32K FLSH 2K SRAM 1KB EE-10 MHZ 1.8V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ATMEGA325PV-10AU
Quick Details
Core : AVR Processor Series : ATMEGA32x
Data Bus Width : 8 bit Maximum Clock Frequency : 10 MHz
Program Memory Size : 32 KB Data RAM Size : 2 KB
On-Chip ADC : Yes Operating Supply Voltage : 1.8 V to 5.5 V
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C Package / Case : TQFP-64
Mounting Style : SMD/SMT
Operating Supply Voltage : 1.8 V to 5.5 V
Core : AVR
Package / Case : TQFP-64
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C
Program Memory Size : 32 KB
Data RAM Size : 2 KB
Maximum Clock Frequency : 10 MHz
Processor Series : ATMEGA32x
Parameters:
Technical/Catalog InformationATMEGA325PV-10AU
VendorAtmel
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size32K x 8
RAM Size2K x 8
Number of I /O54
Package / Case64-TQFP
Speed10MHz
Controller SeriesATmega
Oscillator TypeInternal
PackagingTray
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size1K x 8
Core ProcessorAVR
Data ConvertersA/D 8x10b
Core Size8-Bit
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ConnectivitySPI, UART/USART, USI
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V