ATMEGA8-16AI
8-bit Microcontrollers (MCU) AVR 8K FLASH 512B EE 1K SRAM ADC
product image
ATMEGA8-16AI Picture
SeekIC No. : 00375919 Detail
ATMEGA8-16AI: 8-bit Microcontrollers (MCU) AVR 8K FLASH 512B EE 1K SRAM ADC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ATMEGA8-16AI
Mfg:
Atmel
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Core : AVR Data Bus Width : 8 bit
Maximum Clock Frequency : 16 MHz Program Memory Size : 8 KB
Data RAM Size : 1 KB On-Chip ADC : Yes
Operating Supply Voltage : 4.5 V to 5.5 V Package / Case : TQFP-32
Mounting Style : SMD/SMT
Description
Processor Series :
Mounting Style : SMD/SMT
Program Memory Size : 8 KB
Core : AVR
Data RAM Size : 1 KB
Package / Case : TQFP-32
Operating Supply Voltage : 4.5 V to 5.5 V
Maximum Clock Frequency : 16 MHz
Parameters:
Technical/Catalog InformationATMEGA8-16AI
VendorAtmel
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size8K x 8
RAM Size1K x 8
Number of I /O23
Package / Case32-TQFP
Speed16MHz
Controller SeriesATmega
Oscillator TypeInternal
PackagingTray
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size512 x 8
Core ProcessorAVR
Data ConvertersA/D 8x10b
Core Size8-Bit
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 5.5 V