ATMEGA8-16AJ
IC MCU AVR 8K 5V 16MHZ 32-TQFP
product image
ATMEGA8-16AJ Picture
SeekIC No. : 003509068 Detail
ATMEGA8-16AJ: IC MCU AVR 8K 5V 16MHZ 32-TQFP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ATMEGA8-16AJ
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: AVR® ATmega Manufacturer: Atmel
Core Processor: AVR Core Size: 8-Bit
Speed: 16MHz Connectivity: I²C, SPI, UART/USART
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT Propagation Delay Time : 9.5 ns at 3.3 V, 7 ns at 5 V
Number of I /O: 23 Program Memory Size: 8KB (4K x 16)
Program Memory Type: FLASH EEPROM Size: 512 x 8
RAM Size: 1K x 8 Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4.5 V ~ 5.5 V
Data Converters: A/D 8x10b Oscillator Type: Internal
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Package / Case: 32-TQFP
Description
Core Size: 8-Bit
Program Memory Type: FLASH
Oscillator Type: Internal
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Speed: 16MHz
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Data Converters: A/D 8x10b
Packaging: Tray
Connectivity: I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size: 8KB (4K x 16)
RAM Size: 1K x 8
EEPROM Size: 512 x 8
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 4.5 V ~ 5.5 V
Number of I /O: 23
Manufacturer: Atmel
Core Processor: AVR
Package / Case: 32-TQFP
Series: AVR® ATmega
Parameters:
Technical/Catalog InformationATMEGA8-16AJ
VendorAtmel
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size8K x 8
RAM Size1K x 8
Number of I /O23
Package / Case32-TQFP
Speed16MHz
Controller SeriesATmega
Oscillator TypeInternal
PackagingTray
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size512 x 8
Core ProcessorAVR
Data ConvertersA/D 8x10b
Core Size8-Bit