ATMEGA8515-16AU
8-bit Microcontrollers (MCU) 8kB Flash 0.5kB EEPROM 35 I/O Pins
product image
ATMEGA8515-16AU Picture
SeekIC No. : 00361297 Detail
ATMEGA8515-16AU: 8-bit Microcontrollers (MCU) 8kB Flash 0.5kB EEPROM 35 I/O Pins
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ATMEGA8515-16AU
Mfg:
Atmel
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Core : AVR Processor Series : ATMEGA8x
Data Bus Width : 8 bit Maximum Clock Frequency : 16 MHz
Program Memory Size : 8 KB Data RAM Size : 512 B
On-Chip ADC : No Operating Supply Voltage : 4.5 V to 5.5 V
Package / Case : TQFP-44 Mounting Style : SMD/SMT
Mounting Style : SMD/SMT
Program Memory Size : 8 KB
Core : AVR
Data RAM Size : 512 B
Package / Case : TQFP-44
On-Chip ADC : No
Operating Supply Voltage : 4.5 V to 5.5 V
Maximum Clock Frequency : 16 MHz
Processor Series : ATMEGA8x
Parameters:
Technical/Catalog InformationATMEGA8515-16AU
VendorAtmel
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size8K x 8
RAM Size512 x 8
Number of I /O35
Package / Case44-TQFP
Speed16MHz
Controller SeriesATmega
Oscillator TypeInternal
PackagingTray
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size512 x 8
Core ProcessorAVR
Data Converters-
Core Size8-Bit
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ConnectivitySPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)4.5 V ~ 5.5 V