ATMEGA88PV-10AU
8-bit Microcontrollers (MCU) AVR 8K FLASH 512B EE 10MHZ TEMP GRN 1.8V
product image
ATMEGA88PV-10AU Picture
SeekIC No. : 00361101 Detail
ATMEGA88PV-10AU: 8-bit Microcontrollers (MCU) AVR 8K FLASH 512B EE 10MHZ TEMP GRN 1.8V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ATMEGA88PV-10AU
Mfg:
Atmel
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Core : AVR Processor Series : ATMEGA8x
Data Bus Width : 8 bit Maximum Clock Frequency : 10 MHz
Program Memory Size : 8 KB Data RAM Size : 1 KB
On-Chip ADC : Yes Operating Supply Voltage : 1.8 V to 5.5 V
Package / Case : TQFP-32 Mounting Style : SMD/SMT
Mounting Style : SMD/SMT
Program Memory Size : 8 KB
Operating Supply Voltage : 1.8 V to 5.5 V
Core : AVR
Data RAM Size : 1 KB
Package / Case : TQFP-32
Maximum Clock Frequency : 10 MHz
Processor Series : ATMEGA8x
Parameters:
Technical/Catalog InformationATMEGA88PV-10AU
VendorAtmel
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size8K x 8
RAM Size1K x 8
Number of I /O23
Package / Case32-TQFP
Speed10MHz
Controller SeriesATmega
Oscillator TypeInternal
PackagingTray
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size512 x 8
Core ProcessorAVR
Data ConvertersA/D 8x10b
Core Size8-Bit
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ConnectivityI²C, SPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V