ATTINY2313-20PJ
IC MCU AVR 2K FLASH 20DIP
product image
ATTINY2313-20PJ Picture
SeekIC No. : 003511139 Detail
ATTINY2313-20PJ: IC MCU AVR 2K FLASH 20DIP
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ATTINY2313-20PJ
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: AVR® ATtiny Manufacturer: Atmel
Core Processor: AVR Core Size: 8-Bit
Speed: 20MHz Connectivity: SPI, UART/USART
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT Number of I /O: 18
Program Memory Size: 2KB (1K x 16) Program Memory Type: FLASH
EEPROM Size: 128 x 8 RAM Size: 128 x 8
Package / Case : SC-70-6 Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 2.7 V ~ 5.5 V
Data Converters: - Oscillator Type: Internal
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Package / Case: 20-DIP (0.300", 7.62mm)
Description
Core Size: 8-Bit
Program Memory Type: FLASH
Data Converters: -
Oscillator Type: Internal
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
RAM Size: 128 x 8
Speed: 20MHz
Packaging: Tube
EEPROM Size: 128 x 8
Number of I /O: 18
Package / Case: 20-DIP (0.300", 7.62mm)
Connectivity: SPI, UART/USART
Series: AVR® ATtiny
Manufacturer: Atmel
Core Processor: AVR
Program Memory Size: 2KB (1K x 16)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 2.7 V ~ 5.5 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationATTINY2313-20PJ
VendorAtmel
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size2K x 8
RAM Size128 x 8
Number of I /O18
Package / Case20-DIP
Speed20MHz
Controller SeriesATtiny
Oscillator TypeInternal
PackagingTube
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
Core ProcessorAVR
Data Converters-
Core Size8-Bit
ConnectivitySPI, UART/USART