ATtiny2313V-10PU
8-bit Microcontrollers (MCU) 2kB Flash 0.128kB EEPROM 18 I/O Pins
product image
ATtiny2313V-10PU Picture
SeekIC No. : 00360542 Detail
ATtiny2313V-10PU: 8-bit Microcontrollers (MCU) 2kB Flash 0.128kB EEPROM 18 I/O Pins
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ATtiny2313V-10PU
Mfg:
Atmel
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Core : AVR Processor Series : ATTINY2x
Data Bus Width : 8 bit Maximum Clock Frequency : 10 MHz
Program Memory Size : 2 KB Data RAM Size : 128 B
On-Chip ADC : No Operating Supply Voltage : 1.8 V to 5.5 V
Package / Case : PDIP-20 Mounting Style : Through Hole
Description
Operating Temperature Range :
Data Bus Width : 8 bit
Operating Supply Voltage : 1.8 V to 5.5 V
Core : AVR
Mounting Style : Through Hole
Data RAM Size : 128 B
Package / Case : PDIP-20
On-Chip ADC : No
Program Memory Size : 2 KB
Maximum Clock Frequency : 10 MHz
Processor Series : ATTINY2x
Description
Features of the ATTINY2313V-10PU are:(1)120 powerful instructions - most single clock cycle execution; (2)32 x 8 general purpose working registers; (3)fully static operation; (4)up to 20 MIPS throughput at 20 MHz; (5)one 8-bit timer/counter with separate prescaler and compare mode; (6)one 16-bit timer/counter with separate prescaler, compare and capture modes; (7)four PWM Channels; (8)on-chip analog comparator; (9)programmable watchdog timer with on-chip oscillator; (10)USI - universal serial interface; (11)full duplex USART.The device is manufactured using Atmel's high density non-volatile memory technology.The On-chip ISP Flash allows the program memory to be reprogrammed In-System through an SPI serial interface, or by a conventional non-volatile memory programmer.By combining an 8-bit RISC CPU with In-System Self-Programmable Flash on a monolithic chip, the Atmel ATtiny2313 is a powerful microcontroller that provides a highly flexible and cost effective solution to many embedded control applications.
The absolute maximum ratings of the ATTINY2313V-10PU can be summarized as:(1)supply voltage:31.8 to 5.5V;(2)operation temperature:-40 to +85.The ATtiny2313 provides the following features: 2K bytes of In-System Programmable Flash, 128 bytes EEPROM, 128 bytes SRAM, 18 general purpose I/O lines, 32 general purpose working registers, a single-wire Interface for On-chip Debugging, two flexible Timer/Counters with compare modes, internal and external interrupts, a serial programmable USART, Universal Serial Interface with Start Condition Detector, a programmable Watchdog Timer with internal Oscillator, and three software selectable power saving modes. The Idle mode stops the CPU while allowing the SRAM, Timer/Counters, and interrupt system to continue functioning. The Power-down mode saves the register contents but freezes the Oscillator, disabling all other chip functions until the next interrupt or hardware reset.
Parameters:
Technical/Catalog InformationATTINY2313V-10PU
VendorAtmel
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size2K x 8
RAM Size128 x 8
Number of I /O18
Package / Case20-DIP
Speed10MHz
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size128 x 8
Core ProcessorAVR
Data Converters-
Core Size8-Bit
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ConnectivitySPI, UART/USART
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)1.8 V ~ 5.5 V