ATTINY84-20PU
8-bit Microcontrollers (MCU) 8kB Flash 0.512kB EEPROM 12 I/O Pins
product image
ATTINY84-20PU Picture
SeekIC No. : 00360830 Detail
ATTINY84-20PU: 8-bit Microcontrollers (MCU) 8kB Flash 0.512kB EEPROM 12 I/O Pins
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ATTINY84-20PU
Mfg:
Atmel
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Core : AVR Processor Series : ATTINY8x
Data Bus Width : 8 bit Maximum Clock Frequency : 20 MHz
Program Memory Size : 8 KB Data RAM Size : 512 B
On-Chip ADC : Yes Operating Supply Voltage : 2.7 V to 5.5 V
Package / Case : PDIP-14 Mounting Style : Through Hole
Description
Operating Temperature Range :
Data Bus Width : 8 bit
On-Chip ADC : Yes
Maximum Clock Frequency : 20 MHz
Program Memory Size : 8 KB
Operating Supply Voltage : 2.7 V to 5.5 V
Core : AVR
Mounting Style : Through Hole
Data RAM Size : 512 B
Package / Case : PDIP-14
Processor Series : ATTINY8x
Parameters:
Technical/Catalog InformationATTINY84-20PU
VendorAtmel
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size8K x 8
RAM Size512 x 8
Number of I /O12
Package / Case14-DIP
Speed20MHz
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size512 x 8
Core ProcessorAVR
Data ConvertersA/D 8x10b
Core Size8-Bit
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
ConnectivityUSI
PeripheralsBrown-out Detect/Reset, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)2.7 V ~ 5.5 V