ATTINY85-20SI
IC AVR MCU 8K 20MHZ 8SOIC
product image
ATTINY85-20SI Picture
SeekIC No. : 003512529 Detail
ATTINY85-20SI: IC AVR MCU 8K 20MHZ 8SOIC
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ATTINY85-20SI
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: AVR® ATtiny Manufacturer: Atmel
Core Processor: AVR Core Size: 8-Bit
Speed: 20MHz Connectivity: USI
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT Number of I /O: 6
Program Memory Size: 8KB (4K x 16) Program Memory Type: FLASH
EEPROM Size: 512 x 8 RAM Size: 512 x 8
Package / Case : SC-70-6 Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 2.7 V ~ 5.5 V
Data Converters: A/D 4x10b Oscillator Type: Internal
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C Package / Case: 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Oscillator Type: Internal
Operating Temperature: -40°C ~ 85°C
Peripherals: Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Speed: 20MHz
Packaging: Tube
Package / Case: 8-SOIC (0.209", 5.30mm Width)
Data Converters: A/D 4x10b
Number of I /O: 6
RAM Size: 512 x 8
Program Memory Size: 8KB (4K x 16)
EEPROM Size: 512 x 8
Series: AVR® ATtiny
Manufacturer: Atmel
Core Processor: AVR
Connectivity: USI
Voltage - Supply (Vcc/Vdd): 2.7 V ~ 5.5 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationATTINY85-20SI
VendorAtmel
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Program Memory Size8K x 8
RAM Size512 x 8
Number of I /O6
Package / Case8-SOIC
Speed20MHz
Program Memory TypeFLASH
EEPROM Size512 x 8
Core ProcessorAVR
Data ConvertersA/D 4x10b
Core Size8-Bit
ConnectivityUSI