ATXMEGA16A4-MHR
8-bit Microcontrollers (MCU) 16KB FL 1KB EE 2KB SRAM IND 1.6-3.6V
product image
ATXMEGA16A4-MHR Picture
SeekIC No. : 00366224 Detail
ATXMEGA16A4-MHR: 8-bit Microcontrollers (MCU) 16KB FL 1KB EE 2KB SRAM IND 1.6-3.6V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
ATXMEGA16A4-MHR
Mfg:
Atmel
Quick Details
Core : AVR Processor Series : ATXMega
Data Bus Width : 8 bit/16 bit Maximum Clock Frequency : 32 MHz
Program Memory Size : 16 KB Data RAM Size : 2 KB
On-Chip ADC : Yes Operating Supply Voltage : 1.6 V to 3.6 V
Operating Temperature Range : - 40 C to + 85 C Package / Case : QFN-44
Mounting Style : SMD/SMT
Description
On-Chip ADC : Yes
Mounting Style : SMD/SMT
Core : AVR
Processor Series : ATXMega
Data Bus Width : 8 bit/16 bit
Maximum Clock Frequency : 32 MHz
Operating Supply Voltage : 1.6 V to 3.6 V