AWM2100V
Flow Sensors +/-200 sccm Straight
product image
AWM2100V Picture
SeekIC No. : 002670753 Detail
AWM2100V: Flow Sensors +/-200 sccm Straight
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
AWM2100V
Mfg:
Honeywell
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Sensor Type : Air Flow Rated Range : +/- 200 cm/min
Accuracy/Reliability : +/- 0.35 % Reading Analog Output : 30 mV
Supply Voltage : 10 V
Description
Sensor Type : Air Flow
Supply Voltage : 10 V
Accuracy/Reliability : +/- 0.35 % Reading
Rated Range : +/- 200 cm/min
Analog Output : 30 mV
Parameters:
Technical/Catalog InformationAWM2100V
VendorHoneywell Sensing and Control
CategorySensors, Transducers
Flow Sensor TypeAir
Flow Settings GPM±200 sccm
Material - Body-
Voltage - Input30mV
Port SizeMale, 0.2" (5.08mm)