B127J60ZQ22P
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V
product image
B127J60ZQ22P Picture
SeekIC No. : 004169412 Detail
B127J60ZQ22P: SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
B127J60ZQ22P
Series: B Manufacturer: Electroswitch
Data Rate : 3000 Mbps Circuit: SPDT
Switch Function: Mom-Off-Mom Current Rating: 6A (AC/DC)
Voltage Rating - AC: 125V Voltage Rating - DC: 28V
Actuator Style: Paddle Color - Actuator/Cap: Black
Actuator Marking: No Marking Illumination Type, Color: -
Illumination Voltage (Nominal): - Mounting Type: Panel Mount, Snap-In
Termination Style: Solder Lug Ingress Protection: -
Features: Epoxy Sealed Terminals Panel Cutout Dimensions: Rectangular - 15.24mm x 12.70mm
Description
Voltage Rating - AC: 125V
Features: Epoxy Sealed Terminals
Termination Style: Solder Lug
Panel Cutout Dimensions: Rectangular - 15.24mm x 12.70mm
Switch Function: Mom-Off-Mom
Actuator Style: Paddle
Voltage Rating - DC: 28V
Current Rating: 6A (AC/DC)
Parameters:
Technical/Catalog InformationB127J60ZQ22P
Switch FunctionMom-Off-Mom
Contact Rating @ Voltage6A @ 125VAC
Illumination Voltage-
Termination StyleSolder Lug
Panel Cutout Dimensions15.24mm x 12.70mm