B127J63Z3Q2
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V
product image
B127J63Z3Q2 Picture
SeekIC No. : 004169413 Detail
B127J63Z3Q2: SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
B127J63Z3Q2
Series: B Manufacturer: Electroswitch
Circuit: SPDT Data Rate : 3000 Mbps
Switch Function: Mom-Off-Mom Current Rating: 6A (AC/DC)
Voltage Rating - AC: 125V Voltage Rating - DC: 28V
Actuator Style: Paddle Color - Actuator/Cap: Black
Actuator Marking: No Marking Illumination Type, Color: -
Illumination Voltage (Nominal): - Mounting Type: Panel Mount, Snap-In
Termination Style: Quick Connect - 0.062" (1.5mm) Ingress Protection: -
Features: Epoxy Sealed Terminals Panel Cutout Dimensions: Rectangular - 15.24mm x 12.70mm
Description
Voltage Rating - AC: 125V
Features: Epoxy Sealed Terminals
Panel Cutout Dimensions: Rectangular - 15.24mm x 12.70mm
Switch Function: Mom-Off-Mom
Actuator Style: Paddle
Voltage Rating - DC: 28V
Current Rating: 6A (AC/DC)
Termination Style: Quick Connect - 0.062" (1.5mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationB127J63Z3Q2
Switch FunctionMom-Off-Mom
Contact Rating @ Voltage6A @ 125VAC
Illumination Voltage-
Termination StyleQuick Connect - .062" (1.5mm)
Panel Cutout Dimensions15.24mm x 12.70mm