B12J2K5E
RESISTOR POWER 2.5K OHM 12W 5%
product image
B12J2K5E Picture
SeekIC No. : 004049550 Detail
B12J2K5E: RESISTOR POWER 2.5K OHM 12W 5%
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
B12J2K5E
Quick Details
Series: 200 Manufacturer: Ohmite
Resistance (Ohms): 2.5k Power (Watts): 12W
Composition: Wirewound Features: Flame Retardant Coating
Temperature Coefficient: ±260ppm/°C Tolerance: ±5%
Package / Case: Axial Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Size / Dimension: 0.313" Dia x 1.789" L (7.94mm x 45.45mm) Height: -
Number of Terminations: 2
Description
Tolerance: ±5%
Package / Case: Axial
Height: -
Number of Terminations: 2
Packaging: Bulk
Composition: Wirewound
Features: Flame Retardant Coating
Resistance (Ohms): 2.5k
Manufacturer: Ohmite
Series: 200
Power (Watts): 12W
Temperature Coefficient: ±260ppm/°C
Size / Dimension: 0.313" Dia x 1.789" L (7.94mm x 45.45mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationB12J2K5E
VendorOhmite
CategoryResistors
Resistance In Ohms2.50K
Power (Watts)12W
Tolerance±5%
CompositionWirewound