B12J2R0E
Wirewound Resistors - Through Hole 12watt 2ohm 5% Axial
product image
B12J2R0E Picture
SeekIC No. : 001676236 Detail
B12J2R0E: Wirewound Resistors - Through Hole 12watt 2ohm 5% Axial
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
B12J2R0E
Mfg:
Ohmite
Quick Details
Resistance : 2 Ohms Tolerance : 5 %
Power Rating : 12 Watts Temperature Coefficient : 400 PPM / C
Series : 200 Termination Style : Axial
Operating Temperature Range : + 25 C to + 350 C Dimensions : 7.94 mm Dia. x 44.45 mm L
Packaging : Bulk Product : Power Resistors Wirewound Vitreous Enamel
Description
Temperature Coefficient : 400 PPM / C
Termination Style : Axial
Packaging : Bulk
Tolerance : 5 %
Series : 200
Operating Temperature Range : + 25 C to + 350 C
Product : Power Resistors Wirewound Vitreous Enamel
Resistance : 2 Ohms
Power Rating : 12 Watts
Dimensions : 7.94 mm Dia. x 44.45 mm L
Parameters:
Technical/Catalog InformationB12J2R0E
VendorOhmite
CategoryResistors
Resistance In Ohms2.0
Power (Watts)12W
Tolerance±5%
CompositionWirewound