B12J40KE
Wirewound Resistors - Through Hole 12watt 40K 5% Axial
product image
B12J40KE Picture
SeekIC No. : 001661415 Detail
B12J40KE: Wirewound Resistors - Through Hole 12watt 40K 5% Axial
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
B12J40KE
Quick Details
Resistance : 40 KOhms Tolerance : 5 %
Power Rating : 12 Watts Temperature Coefficient : 260 PPM / C
Series : 200 Termination Style : Axial
Operating Temperature Range : + 25 C to + 350 C Dimensions : 7.94 mm Dia. x 44.45 mm L
Packaging : Bulk
Tolerance : 5 %
Power Rating : 12 Watts
Dimensions : 7.94 mm Dia. x 44.45 mm L
Resistance : 40 KOhms
Parameters:
Technical/Catalog InformationB12J40KE
VendorOhmite
CategoryResistors
Resistance In Ohms40.0K
Power (Watts)12W
Tolerance±5%
CompositionWirewound