B32559C8272K289
CAP FILM 2700PF 630VDC RADIAL
product image
B32559C8272K289 Picture
SeekIC No. : 002966584 Detail
B32559C8272K289: CAP FILM 2700PF 630VDC RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
B32559C8272K289
Quick Details
Series: B32559 Manufacturer: EPCOS Inc
Capacitance: 2700pF Voltage Rating - AC: 400V
Voltage Rating - DC: 630V Dielectric Material: Polyester, Metallized
Tolerance: ±10% ESR (Equivalent Series Resistance): -
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C Mounting Type: Through Hole
Package / Case: Radial Size / Dimension: 0.276" L x 0.118" W (7.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max): 0.315" (8.00mm) Termination: PC Pins
Package / Case : INT-A-PAK Lead Spacing: 0.197" (5.00mm)
Termination: PC Pins
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm)
Features: General Purpose
Applications: -
Packaging: Tape & Box (TB)
Manufacturer: EPCOS Inc
Dielectric Material: Polyester, Metallized
Operating Temperature: -55°C ~ 125°C
Tolerance: ±10%
Series: B32559
Size / Dimension: 0.276" L x 0.118" W (7.00mm x 3.00mm)
Height - Seated (Max): 0.315" (8.00mm)
Voltage Rating - AC: 400V
Voltage Rating - DC: 630V
Capacitance: 2700pF
Parameters:
Technical/Catalog InformationB32559C8272K289
VendorEPCOS Inc
CategoryCapacitors
Capacitance2700pF
Voltage - Rated 630V
Tolerance±10%
Dielectric MaterialMetallized Polyester Film
Package / CaseRadial
PackagingTape & Box (TB)
Maximum Temperature-55°C ~ 125°C
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Lifetime @ Temp.200000 Hrs @ 85°C