B37985N5225M054
CAP CER 2.2UF 50V 20% Z5U RADIAL
product image
B37985N5225M054 Picture
SeekIC No. : 002944670 Detail
B37985N5225M054: CAP CER 2.2UF 50V 20% Z5U RADIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
B37985N5225M054
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: B37985N Manufacturer: EPCOS Inc
Capacitance: 2.2µF Dimensions : 120.4 mm L
Voltage - Rated: 50V Tolerance: ±20%
Temperature Coefficient: Z5U Mounting Type: Through Hole
Operating Temperature: -30°C ~ 85°C Applications: General Purpose
Ratings: - Package / Case: Radial
Size / Dimension: 0.354" L x 0.295" W (9.00mm x 7.50mm) Height - Seated (Max): 0.098" (2.50mm)
Thickness: - Thickness (Max): -
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm) Features: -
Packaging: Cut Tape (CT)
Description
Applications: General Purpose
Ratings: -
Thickness: -
Features: -
Failure Rate: -
Voltage - Rated: 50V
Tolerance: ±20%
Operating Temperature: -30°C ~ 85°C
Thickness (Max): -
Capacitance: 2.2µF
Manufacturer: EPCOS Inc
Mounting Type: Through Hole
Lead Spacing: 0.197" (5.00mm)
Package / Case: Radial
Packaging: Cut Tape (CT)
Temperature Coefficient: Z5U
Height - Seated (Max): 0.098" (2.50mm)
Size / Dimension: 0.354" L x 0.295" W (9.00mm x 7.50mm)
Series: B37985N
Parameters:
Technical/Catalog InformationB37985N5225M054
VendorEPCOS Inc
CategoryCapacitors
Capacitance2.2F
Voltage - Rated 50V
Tolerance±20%
Package / CaseRadial
Temperature CoefficientZ5U
PackagingTape & Box (TB)
FeaturesGeneral Purpose
Lead Spacing0.098" (2.50mm)