B560C-13-F
Schottky (Diodes & Rectifiers) 60V 5A
product image
B560C-13-F Picture
SeekIC No. : 00186759 Detail
B560C-13-F: Schottky (Diodes & Rectifiers) 60V 5A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
B560C-13-F
Mfg:
Diodes Inc.
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Schottky Diodes Peak Reverse Voltage : 60 V
Forward Continuous Current : 5 A Max Surge Current : 100 A
Configuration : Single Forward Voltage Drop : 0.7 V
Maximum Reverse Leakage Current : 500 uA Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SMC
Packaging : Reel
Description
Recovery Time :
Maximum Power Dissipation :
Configuration : Single
Mounting Style : SMD/SMT
Product : Schottky Diodes
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Packaging : Reel
Max Surge Current : 100 A
Maximum Reverse Leakage Current : 500 uA
Peak Reverse Voltage : 60 V
Forward Voltage Drop : 0.7 V
Forward Continuous Current : 5 A
Package / Case : SMC
Parameters:
Technical/Catalog InformationB560C-13-F
VendorDiodes Inc (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io)5A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If700mV @ 5A
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr500A @ 60V
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseDO-214AB, SMC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance @ Vr, F300pF @ 4V, 1MHz
Lead Free StatusLead Free Compliant by Exemption
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names B560C 13 F