B59995C0120A054
Thermistors - PTC 995-A 120-A 54 3X1 PTC Thermistor
product image
B59995C0120A054 Picture
SeekIC No. : 00695517 Detail
B59995C0120A054: Thermistors - PTC 995-A 120-A 54 3X1 PTC Thermistor
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
B59995C0120A054
Mfg:
EPCOS
  • Qty
  • 0~1
  • 1~50
Quick Details
Resistance : 13 Ohms Tolerance : 25 %
Termination Style : Radial Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Packaging : Reel
Description
Package / Case :
Current Rating :
Dimensions :
Operating Temperature Range : - 40 C to + 125 C
Packaging : Reel
Termination Style : Radial
Tolerance : 25 %
Resistance : 13 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationB59995C0120A054
VendorEPCOS Inc
CategoryCircuit Protection
Package / CaseRadial
PackagingTape & Reel (TR)
Current - Hold (Ih) (Max)120mA
Current - Trip (It)240mA
Current - Max700mA
Voltage - Max24V
Time to Trip-
R Min/Max7.800 ~ 13.00 Ohm