B76304E6879M010
CAP TANT 680UF 4V 20% 2917
product image
B76304E6879M010 Picture
SeekIC No. : 002984725 Detail
B76304E6879M010: CAP TANT 680UF 4V 20% 2917
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
B76304E6879M010
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Series: B76304E Manufacturer: Kemet
Capacitance: 680µF Maximum Limiting Voltage : 3.5 V
Voltage - Rated: 4V Tolerance: ±20%
ESR (Equivalent Series Resistance): 10 mOhm Type: Molded
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: 2917 (7343 Metric) Size / Dimension: 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max): 0.169" (4.30mm) Lead Spacing: -
Manufacturer Size Code: E Features: Polymer
Packaging: Cut Tape (CT)Alternate Packaging
Description
Tolerance: ±20%
Type: Molded
Mounting Type: Surface Mount
Lead Spacing: -
Failure Rate: -
Operating Temperature: -55°C ~ 105°C
Manufacturer: Kemet
Voltage - Rated: 4V
Features: Polymer
Package / Case: 2917 (7343 Metric)
Size / Dimension: 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Height - Seated (Max): 0.169" (4.30mm)
Manufacturer Size Code: E
ESR (Equivalent Series Resistance): 10 mOhm
Capacitance: 680µF
Series: B76304E
Parameters:
Technical/Catalog InformationB76304E6879M010
VendorKemet (VA)
CategoryCapacitors
Capacitance680F
Voltage - Rated 4V
Tolerance±20%
Package / Case7343-43 (EIA)
PackagingCut Tape (CT)
FeaturesGeneral Purpose
Maximum Temperature-55°C ~ 105°C
Lead Spacing-
ESR (Equivalent Series Resistance)10.0 mOhm
Lifetime @ Temp.500000 Hrs @ 150°C