B80C1000G-E4/51
Bridge Rectifiers 1.0 Amp 125 Volt
product image
B80C1000G-E4/51 Picture
SeekIC No. : 00132580 Detail
B80C1000G-E4/51: Bridge Rectifiers 1.0 Amp 125 Volt
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
B80C1000G-E4/51
Mfg:
Vishay Semiconductors
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Single Phase Bridge Peak Reverse Voltage : 125 V
Maximum RMS Reverse Voltage : 80 V Max Surge Current : 45 A
Forward Voltage Drop : 1 V Maximum Reverse Leakage Current : 10 uA
Maximum Operating Temperature : + 125 C Length : 9.86 mm
Width : 8.84 mm Height : 5.6 mm
Mounting Style : Through Hole Package / Case : WOG
Packaging : Bulk
Description
Forward Continuous Current :
Power Dissipation :
Product : Single Phase Bridge
Mounting Style : Through Hole
Maximum Reverse Leakage Current : 10 uA
Packaging : Bulk
Forward Voltage Drop : 1 V
Length : 9.86 mm
Width : 8.84 mm
Height : 5.6 mm
Package / Case : WOG
Max Surge Current : 45 A
Maximum Operating Temperature : + 125 C
Peak Reverse Voltage : 125 V
Maximum RMS Reverse Voltage : 80 V