BAS40-04-TP
Schottky (Diodes & Rectifiers) 200mA 40V
product image
BAS40-04-TP Picture
SeekIC No. : 00187200 Detail
BAS40-04-TP: Schottky (Diodes & Rectifiers) 200mA 40V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BAS40-04-TP
Mfg:
Micro Commercial Components (MCC)
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Product : Schottky Diodes Peak Reverse Voltage : 40 V
Forward Continuous Current : 0.2 A Max Surge Current : 0.6 A
Configuration : Dual Series Recovery Time : 5 ns
Forward Voltage Drop : 1 V at 0.04 A Maximum Reverse Leakage Current : 0.2 uA
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-23
Packaging : Reel
Description
Maximum Power Dissipation :
Operating Temperature Range :
Packaging : Reel
Forward Continuous Current : 0.2 A
Peak Reverse Voltage : 40 V
Forward Voltage Drop : 1 V at 0.04 A
Package / Case : SOT-23
Maximum Reverse Leakage Current : 0.2 uA
Configuration : Dual Series
Recovery Time : 5 ns
Max Surge Current : 0.6 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationBAS40-04-TP
VendorMicro Commercial Co (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Schottky
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)200mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 40mA
Current - Reverse Leakage @ Vr200nA @ 30V
Reverse Recovery Time (trr)5ns
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed