BAS40-04T-7-F
Schottky (Diodes & Rectifiers) 40V 150mW
product image
BAS40-04T-7-F Picture
SeekIC No. : 00186886 Detail
BAS40-04T-7-F: Schottky (Diodes & Rectifiers) 40V 150mW
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BAS40-04T-7-F
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Schottky Diodes Peak Reverse Voltage : 40 V
Forward Continuous Current : 0.2 A Max Surge Current : 0.6 A
Configuration : Dual Series Recovery Time : 5 ns
Forward Voltage Drop : 1 V at 0.04 A Maximum Reverse Leakage Current : 0.2 uA
Maximum Power Dissipation : 150 mW Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-523
Packaging : Reel
Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C
Forward Continuous Current : 0.2 A
Peak Reverse Voltage : 40 V
Forward Voltage Drop : 1 V at 0.04 A
Maximum Reverse Leakage Current : 0.2 uA
Configuration : Dual Series
Recovery Time : 5 ns
Max Surge Current : 0.6 A
Maximum Power Dissipation : 150 mW
Package / Case : SOT-523
Parameters:
Technical/Catalog InformationBAS40-04T-7-F
Diode Type Schottky
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)200mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 40mA
Current - Reverse Leakage @ Vr200nA @ 30V
Reverse Recovery Time (trr)5ns
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-523
PackagingDigi-Reel?
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names BAS40 04T 7 F