BAS40-04W,115
Schottky (Diodes & Rectifiers) Schottky 40V 120mA
product image
BAS40-04W,115 Picture
SeekIC No. : 00186185 Detail
BAS40-04W,115: Schottky (Diodes & Rectifiers) Schottky 40V 120mA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BAS40-04W,115
Mfg:
NXP Semiconductors
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Product : Schottky Diodes Peak Reverse Voltage : 40 V
Forward Continuous Current : 0.12 A Max Surge Current : 0.2 A
Configuration : Dual Series Forward Voltage Drop : 1 V at 0.04 A
Maximum Reverse Leakage Current : 10 uA Operating Temperature Range : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-323
Packaging : Reel
Description
Recovery Time :
Maximum Power Dissipation :
Packaging : Reel
Maximum Reverse Leakage Current : 10 uA
Peak Reverse Voltage : 40 V
Forward Continuous Current : 0.12 A
Max Surge Current : 0.2 A
Forward Voltage Drop : 1 V at 0.04 A
Operating Temperature Range : + 150 C
Configuration : Dual Series
Package / Case : SOT-323
Parameters:
Technical/Catalog InformationBAS40-04W,115
VendorNXP Semiconductors
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Schottky
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)120mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 40mA
Current - Reverse Leakage @ Vr10A @ 40V
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-70-3, SOT-323-3
PackagingTape & Reel (TR)
Drawing Number568; SOT323; ; 3
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names BAS40 04W,115