BAS40-06LT1G
Schottky (Diodes & Rectifiers) 40V 225mW Dual Common Anode
product image
BAS40-06LT1G Picture
SeekIC No. : 00185444 Detail
BAS40-06LT1G: Schottky (Diodes & Rectifiers) 40V 225mW Dual Common Anode
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BAS40-06LT1G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Product : Schottky Diodes Peak Reverse Voltage : 40 V
Forward Continuous Current : 0.12 A Max Surge Current : 0.6 A
Configuration : Dual Common Anode Forward Voltage Drop : 1 V at 0.04 A
Maximum Reverse Leakage Current : 1 uA at 25 V Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-23
Packaging : Reel
Description
Recovery Time :
Maximum Power Dissipation :
Mounting Style : SMD/SMT
Product : Schottky Diodes
Packaging : Reel
Configuration : Dual Common Anode
Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C
Peak Reverse Voltage : 40 V
Forward Continuous Current : 0.12 A
Forward Voltage Drop : 1 V at 0.04 A
Package / Case : SOT-23
Max Surge Current : 0.6 A
Maximum Reverse Leakage Current : 1 uA at 25 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationBAS40-06LT1G
VendorON Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Schottky
Diode Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)120mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 40mA
Current - Reverse Leakage @ Vr1A @ 25V
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed