BAS40LT1G
Schottky (Diodes & Rectifiers) 40V 225mW Single
product image
BAS40LT1G Picture
SeekIC No. : 00185592 Detail
BAS40LT1G: Schottky (Diodes & Rectifiers) 40V 225mW Single
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BAS40LT1G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Product : Schottky Diodes Peak Reverse Voltage : 40 V
Forward Continuous Current : 0.12 A Max Surge Current : 0.6 A
Configuration : Single Forward Voltage Drop : 1 V at 0.04 A
Maximum Reverse Leakage Current : 1 uA at 25 V Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-23
Packaging : Reel
Description
Recovery Time :
Maximum Power Dissipation :
Configuration : Single
Packaging : Reel
Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C
Peak Reverse Voltage : 40 V
Forward Continuous Current : 0.12 A
Forward Voltage Drop : 1 V at 0.04 A
Package / Case : SOT-23
Max Surge Current : 0.6 A
Maximum Reverse Leakage Current : 1 uA at 25 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationBAS40LT1G
VendorON Semiconductor (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)120mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 40mA
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr1A @ 25V
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23
PackagingDigi-Reel?
Capacitance @ Vr, F5pF @ 1V, 1MHz