BAS40T-06T-7
DIODE SCHOTTKY 40V 200MA SOT-523
product image
BAS40T-06T-7 Picture
SeekIC No. : 003426514 Detail
BAS40T-06T-7: DIODE SCHOTTKY 40V 200MA SOT-523
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BAS40T-06T-7
Quick Details
Series: - Manufacturer: Diodes Inc
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1V @ 40mA Current - Reverse Leakage @ Vr: 200nA @ 30V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 200mA (DC) Drain Source Voltage VDS : 15 V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 40V Reverse Recovery Time (trr): 5ns
Diode Type: Schottky Speed: Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Diode Configuration: 1 Pair Common Anode Mounting Type: Surface Mount
Package / Case: SOT-523 Supplier Device Package: SOT-523
Description
Series: -
Mounting Type: Surface Mount
Diode Configuration: 1 Pair Common Anode
Current - Average Rectified (Io) (per Diode): 200mA (DC)
Reverse Recovery Time (trr): 5ns
Diode Type: Schottky
Speed: Small Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If: 1V @ 40mA
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max): 40V
Packaging: Tape & Reel (TR)
Manufacturer: Diodes Inc
Package / Case: SOT-523
Supplier Device Package: SOT-523
Current - Reverse Leakage @ Vr: 200nA @ 30V
Parameters:
Technical/Catalog InformationBAS40T-06T-7
VendorDiodes Inc
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Schottky
Reverse Recovery Time (trr)5ns