BAS40T-TP
Rectifiers 200mA 40V
product image
BAS40T-TP Picture
SeekIC No. : 00169890 Detail
BAS40T-TP: Rectifiers 200mA 40V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BAS40T-TP
Mfg:
Micro Commercial Components (MCC)
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers Configuration : Single
Reverse Voltage : 40 V Forward Voltage Drop : 1 V at 0.04 A
Recovery Time : 5 ns Forward Continuous Current : 0.2 A
Reverse Current IR : 0.2 uA Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOT-523 Packaging : Reel
Description
Max Surge Current :
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Configuration : Single
Reverse Voltage : 40 V
Forward Continuous Current : 0.2 A
Recovery Time : 5 ns
Package / Case : SOT-523
Forward Voltage Drop : 1 V at 0.04 A
Reverse Current IR : 0.2 uA
Parameters:
Technical/Catalog InformationBAS40T-TP
VendorMicro Commercial Co (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 40mA
Reverse Recovery Time (trr)5ns
Current - Reverse Leakage @ Vr200nA @ 30V
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-523
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance @ Vr, F5pF @ 0V, 1MHz