BAS40V-TP
Schottky (Diodes & Rectifiers) 200mA 40V
product image
BAS40V-TP Picture
SeekIC No. : 00189093 Detail
BAS40V-TP: Schottky (Diodes & Rectifiers) 200mA 40V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BAS40V-TP
Mfg:
Micro Commercial Components (MCC)
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Product : Schottky Diodes Peak Reverse Voltage : 40 V
Forward Continuous Current : 0.2 A Configuration : Dual Anti Parallel
Recovery Time : 5 ns Forward Voltage Drop : 1 V
Maximum Reverse Leakage Current : 0.2 uA Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-563
Packaging : Reel
Description
Max Surge Current :
Maximum Power Dissipation :
Mounting Style : SMD/SMT
Product : Schottky Diodes
Forward Voltage Drop : 1 V
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Packaging : Reel
Forward Continuous Current : 0.2 A
Peak Reverse Voltage : 40 V
Maximum Reverse Leakage Current : 0.2 uA
Recovery Time : 5 ns
Package / Case : SOT-563
Configuration : Dual Anti Parallel
Parameters:
Technical/Catalog InformationBAS40V-TP
VendorMicro Commercial Co (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Schottky
Diode Configuration2 Independent
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 40mA
Current - Reverse Leakage @ Vr200nA @ 30V
Reverse Recovery Time (trr)5ns
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed