BAS40W-04-7
Schottky (Diodes & Rectifiers) 40V 200mW
product image
BAS40W-04-7 Picture
SeekIC No. : 00195184 Detail
BAS40W-04-7: Schottky (Diodes & Rectifiers) 40V 200mW
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BAS40W-04-7
Mfg:
Diodes Inc.
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Schottky Diodes Peak Reverse Voltage : 40 V
Forward Continuous Current : 0.2 A Max Surge Current : 0.6 A
Configuration : Dual Series Recovery Time : 5 ns
Forward Voltage Drop : 1 V at 0.04 A Maximum Reverse Leakage Current : 0.2 uA at 30 V
Maximum Power Dissipation : 200 mW Operating Temperature Range : - 65 C to + 125 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-323
Packaging : Reel
Maximum Power Dissipation : 200 mW
Forward Continuous Current : 0.2 A
Peak Reverse Voltage : 40 V
Operating Temperature Range : - 65 C to + 125 C
Forward Voltage Drop : 1 V at 0.04 A
Configuration : Dual Series
Package / Case : SOT-323
Recovery Time : 5 ns
Max Surge Current : 0.6 A
Maximum Reverse Leakage Current : 0.2 uA at 30 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationBAS40W-04-7
VendorDiodes Inc (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Schottky
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)200mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 40mA
Current - Reverse Leakage @ Vr200nA @ 30V
Reverse Recovery Time (trr)5ns
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed