BAS40WT-TP
Schottky (Diodes & Rectifiers) 200mA 40V
product image
BAS40WT-TP Picture
SeekIC No. : 00187070 Detail
BAS40WT-TP: Schottky (Diodes & Rectifiers) 200mA 40V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BAS40WT-TP
Mfg:
Micro Commercial Components (MCC)
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Product : Schottky Diodes Peak Reverse Voltage : 40 V
Forward Continuous Current : 0.2 A Configuration : Single
Recovery Time : 5 ns Forward Voltage Drop : 1 V at 0.04 A
Maximum Reverse Leakage Current : 1 uA at 30 V Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOT-323 Packaging : Reel
Description
Max Surge Current :
Maximum Power Dissipation :
Operating Temperature Range :
Configuration : Single
Packaging : Reel
Forward Continuous Current : 0.2 A
Peak Reverse Voltage : 40 V
Forward Voltage Drop : 1 V at 0.04 A
Package / Case : SOT-323
Recovery Time : 5 ns
Maximum Reverse Leakage Current : 1 uA at 30 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationBAS40WT-TP
VendorMicro Commercial Co
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)200mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 40mA
Reverse Recovery Time (trr)5ns
Current - Reverse Leakage @ Vr1A @ 30V
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed