BAS70-04FILM
Schottky (Diodes & Rectifiers) 200mA 70 Volt
product image
BAS70-04FILM Picture
SeekIC No. : 00185799 Detail
BAS70-04FILM: Schottky (Diodes & Rectifiers) 200mA 70 Volt
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BAS70-04FILM
Mfg:
STMicroelectronics
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Schottky Diodes Peak Reverse Voltage : 70 V
Forward Continuous Current : 0.07 A Configuration : Dual Series
Forward Voltage Drop : 0.41 V at 0.001 A Maximum Reverse Leakage Current : 0.2 uA
Operating Temperature Range : + 150 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOT-23 Packaging : Reel
Description
Max Surge Current :
Recovery Time :
Maximum Power Dissipation :
Packaging : Reel
Peak Reverse Voltage : 70 V
Operating Temperature Range : + 150 C
Package / Case : SOT-23
Forward Continuous Current : 0.07 A
Forward Voltage Drop : 0.41 V at 0.001 A
Maximum Reverse Leakage Current : 0.2 uA
Configuration : Dual Series
Parameters:
Technical/Catalog InformationBAS70-04FILM
VendorSTMicroelectronics (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Schottky
Diode Configuration1 Pair Series Connection
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)70V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)70mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 15mA
Current - Reverse Leakage @ Vr10A @ 70V
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed