BAS70-05W,135
Schottky (Diodes & Rectifiers) DIODE SCHTKY TAPE-11
product image
BAS70-05W,135 Picture
SeekIC No. : 00188065 Detail
BAS70-05W,135: Schottky (Diodes & Rectifiers) DIODE SCHTKY TAPE-11
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BAS70-05W,135
Mfg:
NXP Semiconductors
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Product : Schottky Diodes Peak Reverse Voltage : 70 V
Forward Continuous Current : 0.07 A Max Surge Current : 0.1 A
Configuration : Dual Common Cathode Forward Voltage Drop : 1 V at 0.015 A
Maximum Reverse Leakage Current : 10 uA Operating Temperature Range : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-323
Packaging : Reel
Description
Recovery Time :
Maximum Power Dissipation :
Packaging : Reel
Maximum Reverse Leakage Current : 10 uA
Peak Reverse Voltage : 70 V
Configuration : Dual Common Cathode
Operating Temperature Range : + 150 C
Forward Continuous Current : 0.07 A
Package / Case : SOT-323
Forward Voltage Drop : 1 V at 0.015 A
Max Surge Current : 0.1 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationBAS70-05W,135
VendorNXP Semiconductors
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Schottky
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)70V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)70mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 15mA
Current - Reverse Leakage @ Vr10A @ 70V
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-70-3, SOT-323-3
PackagingTape & Reel (TR)
Drawing Number568; SOT323; ; 3
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names BAS70 05W,135