BAS70-06-TP
Schottky (Diodes & Rectifiers) 200mA 70V
product image
BAS70-06-TP Picture
SeekIC No. : 00187115 Detail
BAS70-06-TP: Schottky (Diodes & Rectifiers) 200mA 70V
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BAS70-06-TP
Mfg:
Micro Commercial Components (MCC)
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Product : Schottky Diodes Peak Reverse Voltage : 70 V
Forward Continuous Current : 0.2 A Max Surge Current : 0.6 A
Configuration : Dual Common Anode Recovery Time : 5 ns
Forward Voltage Drop : 1 V at 0.015 A Maximum Reverse Leakage Current : 0.2 uA
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-23
Packaging : Reel
Description
Maximum Power Dissipation :
Operating Temperature Range :
Packaging : Reel
Configuration : Dual Common Anode
Peak Reverse Voltage : 70 V
Forward Continuous Current : 0.2 A
Package / Case : SOT-23
Maximum Reverse Leakage Current : 0.2 uA
Forward Voltage Drop : 1 V at 0.015 A
Recovery Time : 5 ns
Max Surge Current : 0.6 A
Parameters:
Technical/Catalog InformationBAS70-06-TP
VendorMicro Commercial Co (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Schottky
Diode Configuration1 Pair Common Anode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)70V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)70mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 15mA
Current - Reverse Leakage @ Vr200nA @ 50V
Reverse Recovery Time (trr)5ns
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed