BAS70-07P6FILM
Schottky (Diodes & Rectifiers) Low cap Schottky
product image
BAS70-07P6FILM Picture
SeekIC No. : 00192950 Detail
BAS70-07P6FILM: Schottky (Diodes & Rectifiers) Low cap Schottky
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BAS70-07P6FILM
Mfg:
STMicroelectronics
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Schottky Diodes Peak Reverse Voltage : 70 V
Forward Continuous Current : 0.07 A Max Surge Current : 1 A
Configuration : Dual Parallel Forward Voltage Drop : 1 V at 0.015 A
Maximum Reverse Leakage Current : 10 uA Operating Temperature Range : + 150 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOT-666
Packaging : Reel
Description
Recovery Time :
Maximum Power Dissipation :
Packaging : Reel
Maximum Reverse Leakage Current : 10 uA
Max Surge Current : 1 A
Peak Reverse Voltage : 70 V
Operating Temperature Range : + 150 C
Forward Continuous Current : 0.07 A
Package / Case : SOT-666
Forward Voltage Drop : 1 V at 0.015 A
Configuration : Dual Parallel
Parameters:
Technical/Catalog InformationBAS70-07P6FILM
VendorSTMicroelectronics
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Schottky
Diode Configuration2 Independent
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)70V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)70mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1V @ 15mA
Current - Reverse Leakage @ Vr10A @ 70V
Reverse Recovery Time (trr)-
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed