BAT750-7-F
Schottky (Diodes & Rectifiers) 40V 0.75A
product image
BAT750-7-F Picture
SeekIC No. : 00186986 Detail
BAT750-7-F: Schottky (Diodes & Rectifiers) 40V 0.75A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BAT750-7-F
Mfg:
Diodes Inc.
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Product : Schottky Diodes Peak Reverse Voltage : 40 V
Forward Continuous Current : 0.75 A Max Surge Current : 5.5 A
Configuration : Single Recovery Time : 10 ns
Forward Voltage Drop : 0.65 V at 1.5 A Maximum Reverse Leakage Current : 100 uA at 30 V
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C Mounting Style : SMD/SMT
Package / Case : SOT-23 Packaging : Reel
Description
Maximum Power Dissipation :
Configuration : Single
Mounting Style : SMD/SMT
Product : Schottky Diodes
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Packaging : Reel
Peak Reverse Voltage : 40 V
Package / Case : SOT-23
Max Surge Current : 5.5 A
Forward Continuous Current : 0.75 A
Recovery Time : 10 ns
Forward Voltage Drop : 0.65 V at 1.5 A
Maximum Reverse Leakage Current : 100 uA at 30 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationBAT750-7-F
VendorDiodes Inc (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Schottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)40V
Current - Average Rectified (Io)750mA
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If490mV @ 750mA
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr100A @ 30V
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOT-23-3, TO-236-3, Micro3?, SSD3, SST3
PackagingDigi-Reel?
Capacitance @ Vr, F175pF @ 0V, 1MHz
Drawing Number*
Lead Free StatusLead Free
RoHS StatusRoHS Compliant
Other Names BAT750 7 F