BAV3004W-7
Rectifiers 300V 400mW
product image
BAV3004W-7 Picture
SeekIC No. : 00184251 Detail
BAV3004W-7: Rectifiers 300V 400mW
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BAV3004W-7
Mfg:
Diodes Inc.
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers Configuration : Single
Reverse Voltage : 350 V Forward Voltage Drop : 1.25 V at 0.2 A
Recovery Time : 50 ns Forward Continuous Current : 0.225 A
Max Surge Current : 4 A Reverse Current IR : 0.1 uA at 240 V
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOD-123
Packaging : Reel
Description
Product : Ultra Fast Recovery Rectifiers
Mounting Style : SMD/SMT
Packaging : Reel
Configuration : Single
Recovery Time : 50 ns
Max Surge Current : 4 A
Package / Case : SOD-123
Forward Continuous Current : 0.225 A
Reverse Voltage : 350 V
Forward Voltage Drop : 1.25 V at 0.2 A
Reverse Current IR : 0.1 uA at 240 V
Parameters:
Technical/Catalog InformationBAV3004W-7
VendorDiodes Inc
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Standard
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)300V
Current - Average Rectified (Io)225mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.25V @ 200mA
Reverse Recovery Time (trr)50ns
Current - Reverse Leakage @ Vr100nA @ 240V
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSOD-123
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance @ Vr, F5pF @ 0V, 1MHz