BAV70LT1
Diodes (General Purpose, Power, Switching) 70V 200mA Dual
product image
BAV70LT1 Picture
SeekIC No. : 00138684 Detail
BAV70LT1: Diodes (General Purpose, Power, Switching) 70V 200mA Dual
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BAV70LT1
Mfg:
ON Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Switching Diodes Peak Reverse Voltage : 70 V
Forward Continuous Current : 0.5 A Max Surge Current : 0.5 A
Configuration : Dual Common Cathode Recovery Time : 6 ns
Forward Voltage Drop : 1.25 V Maximum Reverse Leakage Current : 2.5 uA
Maximum Power Dissipation : 225 mW Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C
Package / Case : SOT-23-3 Packaging : Reel
Description
Product : Switching Diodes
Packaging : Reel
Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C
Forward Voltage Drop : 1.25 V
Package / Case : SOT-23-3
Max Surge Current : 0.5 A
Peak Reverse Voltage : 70 V
Configuration : Dual Common Cathode
Recovery Time : 6 ns
Maximum Reverse Leakage Current : 2.5 uA
Forward Continuous Current : 0.5 A
Maximum Power Dissipation : 225 mW
Specifications
Rating
Symbol
Value
Unit
Reverse Voltage
VR
70
Vdc
Forward Current
IF
200
mAdc
Peak Forward Surge Current
IFM(surge)
500
mAdc
Parameters:
Technical/Catalog InformationBAV70LT1
VendorON Semiconductor
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Standard
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)70V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)200mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.25V @ 150mA
Current - Reverse Leakage @ Vr2.5A @ 70V
Reverse Recovery Time (trr)6ns
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed