BAV70TT1
Diodes (General Purpose, Power, Switching) 70V 200mA Dual
product image
BAV70TT1 Picture
SeekIC No. : 00138370 Detail
BAV70TT1: Diodes (General Purpose, Power, Switching) 70V 200mA Dual
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BAV70TT1
Mfg:
ON Semiconductor
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Product : Switching Diodes Peak Reverse Voltage : 70 V
Forward Continuous Current : 0.2 A Max Surge Current : 0.5 A
Configuration : Dual Common Cathode Recovery Time : 6 ns
Forward Voltage Drop : 1.25 V Maximum Reverse Leakage Current : 5 uA
Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C Package / Case : SC-75-3
Packaging : Reel
Description
Maximum Power Dissipation :
Product : Switching Diodes
Packaging : Reel
Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C
Forward Continuous Current : 0.2 A
Forward Voltage Drop : 1.25 V
Max Surge Current : 0.5 A
Peak Reverse Voltage : 70 V