BAV70TT1G
Diodes (General Purpose, Power, Switching) 70V 200mA Dual Common Cathode
product image
BAV70TT1G Picture
SeekIC No. : 00136674 Detail
BAV70TT1G: Diodes (General Purpose, Power, Switching) 70V 200mA Dual Common Cathode
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BAV70TT1G
Mfg:
ON Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Product : Switching Diodes Peak Reverse Voltage : 70 V
Forward Continuous Current : 0.2 A Max Surge Current : 0.5 A
Configuration : Dual Common Cathode Recovery Time : 6 ns
Forward Voltage Drop : 1.25 V Maximum Reverse Leakage Current : 5 uA
Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C Package / Case : SC-75-3
Packaging : Reel
Description
Maximum Power Dissipation :
Product : Switching Diodes
Packaging : Reel
Operating Temperature Range : - 55 C to + 150 C
Forward Continuous Current : 0.2 A
Forward Voltage Drop : 1.25 V
Max Surge Current : 0.5 A
Peak Reverse Voltage : 70 V
Maximum Reverse Leakage Current : 5 uA
Configuration : Dual Common Cathode
Recovery Time : 6 ns
Package / Case : SC-75-3
Parameters:
Technical/Catalog InformationBAV70TT1G
VendorON Semiconductor (VA)
CategoryDiscrete Semiconductor Products
Diode Type Standard
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)70V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)200mA (DC)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.25V @ 150mA
Current - Reverse Leakage @ Vr5A @ 70V
Reverse Recovery Time (trr)6ns
SpeedSmall Signal =< 200mA (Io), Any Speed