BBL-105-T-E
CONN HEADER LOPRO 5POS .100 TIN
product image
BBL-105-T-E Picture
SeekIC No. : 003020929 Detail
BBL-105-T-E: CONN HEADER LOPRO 5POS .100 TIN
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BBL-105-T-E
  • Unit Price
  • Negotiable
Quick Details
Series: BBL Manufacturer: Samtec Inc
Connector Type: Unshrouded Number of Positions: 5
Package / Case : DD151 Number of Positions Loaded: All
Pitch: 0.100" (2.54mm) Number of Rows: 1
Row Spacing: - Height Stacking (Mating): -
Molding Height Above Board: 0.070" (1.78mm) Contact Mating Length: 0.105" (2.67mm)
Mounting Type: Through Hole Termination: Solder
Contact Finish: Tin Contact Finish Thickness: -
Features: - Color: Black
Description
Connector Type: Unshrouded
Number of Positions: 5
Number of Positions Loaded: All
Number of Rows: 1
Row Spacing: -
Height Stacking (Mating): -
Mounting Type: Through Hole
Termination: Solder
Contact Finish: Tin
Contact Finish Thickness: -
Features: -
Packaging: Bulk
Color: Black
Pitch: 0.100" (2.54mm)
Manufacturer: Samtec Inc
Series: BBL
Molding Height Above Board: 0.070" (1.78mm)
Contact Mating Length: 0.105" (2.67mm)
Parameters:
Technical/Catalog InformationBBL-105-T-E
VendorSamtec Inc (VA)
CategoryConnectors
ColorBlack
Connector TypeUnshrouded
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
Features-
Height Above Board0.070" (1.78mm)
Height Stacking (Mating)-
Mounting TypeThrough Hole
Number of Contacts LoadedAll
Number of Positions 5
Number of Rows1
PackagingBulk
Pitch0.100" (2.54mm)