BCR12PM-14
product image
BCR12PM-14 Picture
SeekIC No. : 004298043 Detail
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BCR12PM-14
Description
Application
Specifications
Symbol
Parameter
Voltage class
Unit
14
VDRM Repetitive peak off-state voltage 1
700
V
VDSM Non-repetitive peak off-state voltage 1
V
Symbol Parameter Conditions Ratings Unit
T (RMS) RMS on-state current Commercial power frequency, sine full wave 360° conduction, Tc=74°C 12 A
ITSM Surge on-state current 60Hz sinewave 1 full cycle, peak value, non-repetitive 120 A
I2t I2t for fusing Value corresponding to 1 cycle of half wave 60Hz, surge on-state
current
60
A2s
PGM Peak gate power dissipation   5 W
PG (AV) Average gate power dissipation   0.5 W
VGM Peak gate voltage   10 V
IGM Peak gate current   2 A
Tj Junction temperature   40 ~ +125 oC
Tstg Storage temperature   40 ~+125 oC
- Weight Typical value 2.0 g
Viso Isolation voltage Ta=25°C, AC 1 minute, T1 ` T2 ` G terminal to case 1500 V