BD25KA5WF-E2
Low Dropout (LDO) Regulators 2.5V; 0.5A
product image
BD25KA5WF-E2 Picture
SeekIC No. : 00511555 Detail
BD25KA5WF-E2: Low Dropout (LDO) Regulators 2.5V; 0.5A
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BD25KA5WF-E2
Mfg:
ROHM Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Input Voltage MAX : 5.5 V Output Voltage : 2.5 V
Dropout Voltage (Max) : 0.2 V at 200 mA Output Current : 500 mA
Load Regulation : 75 mV Number of Outputs : 1
Output Type : Fixed Maximum Operating Temperature : + 105 C
Mounting Style : SMD/SMT Package / Case : SOP-8
Description
Number of Outputs : 1
Mounting Style : SMD/SMT
Output Type : Fixed
Input Voltage MAX : 5.5 V
Output Current : 500 mA
Output Voltage : 2.5 V
Load Regulation : 75 mV
Package / Case : SOP-8
Dropout Voltage (Max) : 0.2 V at 200 mA
Maximum Operating Temperature : + 105 C
Parameters:
Technical/Catalog InformationBD25KA5WF-E2
VendorRohm Semiconductor(VA)
CategoryIntegrated Circuits (ICs)
Regulator TypeSingle Output
Package / Case8-SOP
PackagingDigi-Reel?
Regulator TopologyPositive Fixed
Current - Output500mA
Voltage - Output2.5V
Operating Temperature-40°C ~ 105°C
Voltage - Input2.3 ~ 5.5 V