BK1608HM241-T
EMI Filter Beads, Chokes & Arrays FER BD MLCC 0603 240OHMS 25%,
product image
BK1608HM241-T Picture
SeekIC No. : 001109077 Detail
BK1608HM241-T: EMI Filter Beads, Chokes & Arrays FER BD MLCC 0603 240OHMS 25%,
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BK1608HM241-T
Mfg:
Taiyo Yuden
  • Qty
  • 0~1
  • 1~10
Quick Details
Impedance : 240 Ohms Maximum DC Current : 300 mAmps
Maximum DC Resistance : 0.35 Ohms Tolerance : 25 %
Termination Style : SMD/SMT Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Package / Case : 1608 (0603 metric)
Description
Voltage Rating :
Maximum DC Current : 300 mAmps
Tolerance : 25 %
Termination Style : SMD/SMT
Operating Temperature Range : - 55 C to + 125 C
Maximum DC Resistance : 0.35 Ohms
Impedance : 240 Ohms
Parameters:
Technical/Catalog InformationBK1608HM241-T
VendorTaiyo Yuden
CategoryFilters
Filter TypeDifferential Mode - Single
Current Rating300mA
Frequency100MHz
Impedance240 Ohm
Number of Lines1
Mounting TypeSurface Mount
PackagingTape & Reel (TR)
DC Resistance (DCR)350.0 mOhm Max