BK1/MCRW250MA
FUSE 1/4A 125V FAST MICROTRON
product image
BK1/MCRW250MA Picture
SeekIC No. : 003609568 Detail
BK1/MCRW250MA: FUSE 1/4A 125V FAST MICROTRON
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BK1/MCRW250MA
Quick Details
Data Rate : 30 Mbps Series: Microtron® MCRW
Manufacturer: Cooper Bussmann Fuse Type: Board Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating: 250mA Voltage Rating - AC: 125V
Voltage Rating - DC: 125V Response Time: Fast
Package / Case: Axial Mounting Type: Through Hole
Size / Dimension: 0.125" Dia x 0.280" L (3.18mm x 7.10mm) Breaking Capacity @ Rated Voltage: 50A AC, 300A DC
Melting I²t: 0.004 Approvals: CSA, UL
Operating Temperature: - Color: -
Description
Series:
Manufacturer:
Accessory Type:
For Use With/Related Products:
Parameters:
Technical/Catalog InformationBK1/MCRW250MA
VendorCooper/Bussmann
CategoryCircuit Protection
Current 250mA
Voltage - Rated 125V