BK/AGC-V-12-R
FUSE 12A 32V FAST GLASS AXIAL
product image
BK/AGC-V-12-R Picture
SeekIC No. : 003607710 Detail
BK/AGC-V-12-R: FUSE 12A 32V FAST GLASS AXIAL
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BK/AGC-V-12-R
Quick Details
Data Rate : 196 MBps Series: AGC
Manufacturer: Cooper Bussmann Fuse Type: Cartridge, Glass
Current Rating: 12A Voltage Rating - AC: 32V
Voltage Rating - DC: - Response Time: Fast
Package / Case: 3AB, 3AG, 1/4" x 1-1/4" (Axial) Mounting Type: Through Hole
Size / Dimension: 0.250" Dia x 1.292" L (6.35mm x 32.82mm) Breaking Capacity @ Rated Voltage: 1000A
Melting I²t: - Approvals: CSA, UL
Operating Temperature: - Color: -
Description
Series:
Manufacturer:
Accessory Type:
For Use With/Related Products:
Parameters:
Technical/Catalog InformationBK/AGC-V-12-R
VendorCooper/Bussmann
CategoryCircuit Protection
Current 12A
Voltage - Rated 32V