BK/HTB-32I-R
Fuseholders, Clips, & Hardware PANEL MOUNT
product image
BK/HTB-32I-R Picture
SeekIC No. : 00643404 Detail
BK/HTB-32I-R: Fuseholders, Clips, & Hardware PANEL MOUNT
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BK/HTB-32I-R
Mfg:
Cooper Bussmann
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Product : Holder Fuse Size / Group : 6.3 mm x 32 mm
Current Rating : 20 Amps Voltage Rating : 250 Volts
Mounting Style : Panel Body Material : High Temperature Thermoplastic
Number of Poles : 1 Termination Style : Lug, Quick Connect
Description
Operating Temperature Range :
Number of Poles : 1
Current Rating : 20 Amps
Product : Holder
Voltage Rating : 250 Volts
Mounting Style : Panel
Fuse Size / Group : 6.3 mm x 32 mm
Body Material : High Temperature Thermoplastic
Termination Style : Lug, Quick Connect
Parameters:
Technical/Catalog InformationBK/HTB-32I-R
VendorCooper/Bussmann
CategoryCircuit Protection
TypeHolder
Fuse Size3AG, 1-1/4" L x 1/4" Dia (31.8mm x 6.35mm)
Mounting TypePanel Mount
MaterialThermoplastic, Black
Termination StyleSolder, Quick Connect - .187" (4.7mm)
Number of Circuits1 - Single
Voltage250V
Current Rating20A