BP5067-12
AC/DC Switching Converters IC 12V 350MA
product image
BP5067-12 Picture
SeekIC No. : 00477485 Detail
BP5067-12: AC/DC Switching Converters IC 12V 350MA
floor Price/Ceiling Price
Part Number:
BP5067-12
Mfg:
ROHM Semiconductor
  • Qty
  • 0~1
  • 1~25
Quick Details
Output Voltage : 12 V Input / Supply Voltage (Max) : 190 V
Input / Supply Voltage (Min) : 113 V Operating Temperature Range : - 20 C to + 80 C
Mounting Style : Through Hole Package / Case : SIP-12
Packaging : Bulk
Description
Duty Cycle (Max) :
Switching Frequency :
Supply Current :
Mounting Style : Through Hole
Output Voltage : 12 V
Package / Case : SIP-12
Packaging : Bulk
Operating Temperature Range : - 20 C to + 80 C
Input / Supply Voltage (Max) : 190 V
Input / Supply Voltage (Min) : 113 V
Specifications
Parameter Symbol Limits Unit
Power supply voltage Vi 190 V
output current Io 350 mApk
ESD endurance Vsurge 2 kV
Operating temperature range Topr 20~+80 °C
Storage temperature range Tstg 25~+105 °C
Parameters:
Technical/Catalog InformationBP5067-12
VendorRohm Semiconductor
CategoryPower Supplies
Number of Outputs1
Power (Watts)4.2W
Voltage - Output12V
Voltage - Input100V
Power Supply TypeSwitching (Closed Frame)
1st Output12 VDC @ 350mA